Elektronická evidence tržeb (EET), novinka, kterou Ministerstvo financí plánuje od ledna 2016 zavádět.

 

Od roku 2016 bude v platnosti moderní a podle slov Ministerstva financí i jednoduchý online systém převzatý z Chorvatska. Pokud patříte mezi ty, kdo jsou vystrašení z registračních pokladen, nadechněte se a obavy hoďte za hlavu.

Elektronická evidence tržeb hýbe republikou již delší dobu a u veřejnosti kolují různé verze toho, co se vlastně chystá. A protože se jedná o největší zásah do českého hotovostního prodeje v historii novodobého podnikání, měli byste být v obraze.

Co EET znamená?

EET je systém pro všechny, kteří při svém podnikání přicházejí do styku s hotovostí. Jeho cílem je potírat daňové úniky.

Každý takový podnikatel bude daným terminálem propojen online s centrálním úložištěm tržeb na Ministerstvu financí. Tedy, přijmete-li platbu v hotovosti od zákazníka nebo klienta, tuto částku odešlete přes terminál do centrálního úložiště, odkud do několika málo sekund obdržíte zpět unikátní kód, který se vytiskne na účtenku pro zákazníka.

Podnikatelé budou mít ze zákona povinnost účtenku vydat a zákazník bude mít zase povinnost si ji vzít.

Pro ty nejmenší podnikatele se bude jednat o jednorázovou investici v částce 3 – 5 tisíc Kč, nebo zde bude možnost si toto zařízení pronajímat. Odeslané tržby pak budou následně porovnávány s daňovým přiznáním.