Dvou klíčových změn se letos dočkaly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Poslanci na návrh ministerstva financí vrátili slevy na manželku a děti těm živnostníkům, kteří při placení daně z příjmu uplatňují výdajové paušály. Zároveň ale výrazně omezili počet podnikatelů, již mohou paušály využívat.

 

 

Podnikatelů se ale novela reálně dotkne až příští rok na jaře při vyplňování přiznání k dani z příjmu za rok 2017.

 

 

Kvůli zmíněné novince OSVČ vydělávající 1 až 2 miliony korun ročně, zaplatí v roce 2018 vyšší daně než letos, spokojenější mohou být naopak ti, kteří si přijdou na méně než milion.

 

 

Osmdesátiprocentní paušál ještě v letošním danovém přiznání řemeslníci uplatní v případě, že dosáhnou na roční příjmy do dvou milionů korun. Maximálně si tedy od daňového základu odečtou 1 600 000 korun (při osmdesátiprocentním paušálu). Příští rok už ti, co za rok vydělají milion, dosáhnou na nejvyšší možný odpočet ve výši 800 tisíc. Pokud ale bude jejich roční příjem například 1,1 milionu korun, na výdajích už neušetří ani korunu.

 

Stejná pravidla budou platit i u živnostníků, již uplatnují šedesátiprocentní paušál. Ti nově odečtou maximálně 600 tisíc korun. Těm, kteří působí ve svobodném povolání a odečítají si paušálně čtyřicet procent, se daňový základ sníží v roce 2018 nejvýše o 400 tisíc korun.

 

 

Máte děti? Ušetříte výrazněji

 

Příští rok už využijeTE slevu na manželku (24 840 korun) a daňové zvýhodnění na dva nezletilé potomky (38 808 korun)